Filter by Category




A man who sells bungeoppang for 300 won, or 3 for 1,000 won.

0
(0)

image text translation

In our neighborhood, there is a man named Bongeoppangul Paneung.
Even if it snows and the wind blows, let’s do business on the spot.
But business doesn’t seem to be going well.
One day, I had an acquaintance who wanted to eat seaweed bread, so I went there for the first time.
I’m going to buy it.
But the price was a bit strange.
‘3 puffer buns cost 1,000 won, 1 pack costs 300 won.’
If 3 pieces cost 1,000 won, they are 333 won each, but if you buy one, they cost 300 won.
I thought it was a strange calculation method.
Unable to overcome my curiosity, I ended up asking my uncle:
“Man, the price is strange.
“Don’t you know that you have to give it to someone with a lot of skill for cheap?”
Then the man looked at me blankly and said,
“People who buy one piece of seaweed bread are poorer.”
I don’t have 1,000 won to buy seaweed bread.
For those who can only order one
The price of one item is unfamiliar to me.
We should be more mindful, considerate, and considerate of the people around us.
The world becomes warmer:
I hope the world becomes as hospitable as the bungeoppang that you sell.
From a capitalist perspective, it’s natural.
You are looking at it from the perspective of humanity.
TTT
Reply
2020-11-08 12.47.32
5199 0
Best]
Then, please give me three bongeoppangs each [11]
movement
URecommended
No reply
L
2020-11-08 12.52.26
329 0
Mr. Bongeoppang: You are poor at heart. Enjoy. It’s 900 won.
suggestion
L>
J20-11-08 14.18.02
345 0
Ah, now that I think about it, I’m full. Please give me a refund. 1,000 won for 3 pieces?
Original post: Uttae
dancing
=

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Leave a Comment